Načela upravnog postupka
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 17

OСНОВНА НАЧЕЛА УПРАВНОГ ПОСТУПКА
У ЗУП се наводе следећа основна начела управног поступка:
1) начело законитости;
2) начело заштите права грађана и заштите јавног интереса;
3) начело ефикасности;
4) начело истине;
5) начело саслушања странке;
6) начело слободне оцене доказа;
7) начело самосталности у решавању,
8) начело двостепености решавања у управном поступку;
9) начело правоснажности решења;
10) начело економичности посутпка,
11) начело пружања помоћи некој странци;
12) начело употребе језика и писма у управом посутпку.
С једне стране, правни значај ових основних начела је у томе што органи коју су овлашћени за прописивање одредаба посебног управног посупка морају да воде рачуна при том прописивању о овим основним начелима и од њих могу одступити само утолико уколико је то неопходно и уколико сам ЗУП то допушта. Даљи значај ових основних начела је у томе, што уколико и постоје одредбе посебног управног поступка, и уколико те одредбе нису довољно јасне, оне се морају тумачити у складу с основним начелима општег управног поступка. Најзад, правни значај ових основних начела изражава се и у обавези органа који примењују Закон о општем управном поступку и решавају у управним стварима, да при примени материјално-правних прописа морају да воде рачуна о наведеним основним начелима. Водећи рачуна о наведеним основним начелима и службена лица која воде управни поступак биће сигурани да ће моћи правилно и на законити начин решити конкретну управну ствар.
Правни значај основих начела, огледа се у томе што се у смислу тих основних начела морају тумачити све остале одредбе ЗУП, ако су нејасне. Органи који примењују ЗУП могу у основним начелима наћи оријентацију за правилно примењивање осталих одредаба закона.
Начело законитости
Начело законитиости представља једно од основних начела садржаних у ЗУП. Према овом начелу органи који поступају у управним стварима на које се примењују одредбе ЗУП, раде и решавају на основу закона и других прописа донетих на основу законских овлашћења. Начело законитости у раду управе садржано је и у новом уставу, по коме се сви појединачни акти и мере органа државне управе и других органа који врше извршне и управне послове, као и појединачни акти које организације доносе у вршењу јавих овлашћења, морају заснивати на закону или другом законито донесеном пропису.
Правно дејство примене начела законитости састоји се с једне стране у обавези органа да у управном поступку доносе решења на закаону заснована, односно, с друге стране у обавези органа који воде поступак да се придржавају одредаба којима се регулишу њихова надлежност и поступање и права странака. У првом случају ови органи су дужни да се придржавају свих оних материјално-правних прописа које примењују при решавању конкретне управне ствари, а у другом случјају су дужни да се придржавају одредаба ЗУП о: надлежности органа за вођење поступка; доношењу решења; решавању по жалби; решавању о захтеву за обнову поступка и сл.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!